Merkez Kütüphane Hakkında


Artvin Çoruh Üniversitesi Merkez Kütüphanesi  4189 metre karedir.  Çağın gereği olarak özellikle elektronik bilgi kaynakları, fonksiyonellik ve engelli erişimi ile ilgili alanlara özellikle önem verilmiştir.

Giriş zemin katta, güvenlik, fotokopi, tablet alanı, danışma, katalog tarama engelli birimi, çok amaçlı konferans salonu,  bodrum katta teknik servis ve serbest ve rahat çalışma alanı, asma kat personel birimleri, 1, 2 katlarda basılı kaynaklar, grup çalışma odaları, çalışma salonları, bireysel çalışma alanları ve tez çalışma salonu 3. Katta ise restoran ve çalışma salonu yer almaktadır.

Zemin Katta bulunan kütüphane girişinde 360 derece tüm yönlere ve engellilere hizmet verecek şekilde oval olarak tasarlanmış danışma birimi bulunmaktadır. 

Kullanıcıların kimseye ihtiyaç duymadan istedikleri kitapları seçtikten sonra sadece kurum kimlik kartlarını okutarak kitaplarını kendi kendilerine ödünç alabilecekleri Self-Check cihazları bulunmaktadır. 

Elektronik Katalog tarama hizmeti, tez çalışma odası, güvenlik ve fotokopi birimi gibi standart hizmetlerin yanında üniversite kütüphanelerinin çok azında görülen kapsamlı bir engelli kütüphanesi tüm engelli türlerine hizmet vermektedir.  Engelli kütüphanemiz sadece üniversitemiz bünyesine değil valilik ile protokol yapılarak şehrimizdeki tüm engellilere hizmet verecektir.  Fonksiyonlarından birkaç örnek vermek gerekirse; görme engelliler için sesli kitap oluşturmak üzere akustik ses kayıt ve okuma kabini, bilgisayarların tüm fonksiyonlarını kullanmak için yazılım ve donanım, Braille çevirici program ve Braille yazıcısı, herhangi bir kitabın taranıp sesli hale getirilmesi için doküman okuyucu ve taşınabilir kitap okuma makinesi ve bunun gibi görme engellilerin tüm ihtiyaçlarına yönelik cihazlar bulunmaktadır. Fiziksel engellilerin örneğin kolları olmayan bir insanın ellerini kullanmadan bilgisayarı kontrol edebileceği donanım bulunmaktadır.

Zemin kat lobby kısmında kütüphane hizmetlerinin tanıtıldığı büyük bir tanıtım ekranı bulunmaktadır. Aynı zamanda lobby ve bekleme yerinde oluşturulan tablet alanında tüm dünyadan akademik yayınlar ve gazeteler tam metin olarak takip edilebilmektedir. 4 milyonun üzerinde 200 dilden fazla akademik kitap ve 6000 in üzerinde 100 ülkeden gazete daha bayisine bile ulaşmadan ekranda tam metin olarak okunabilir durumdadır.

Çok amaçlı konferans salonu ise dönüştürülebilir bir salondur ve birçok amaç için kullanılabilir. Bilgisayarlar istenildiği zaman masaların içine gömülüp çıkarılabilir. Bu şekilde, bilgisayar laboratuvarı, sunum yapma, film ve gösterim, öğrenci kulüplerinin aktiviteleri,  yazılım eğitimleri, veritabanı eğitimleri, dinleti gibi birçok amaç için çok kısa bir sürede kullanılabilir hale getirilebilmektedir.  Ayrıca salonun kişisel dolapları şifrelenip kilitlenebileceğinden özel eşyaların güvenliği konusunda endişe etmeden çalışmalara istenildiği zaman ve istenildiği kadar ara verilebilmektedir.

Araştırma yönlendirme birimi ise ileri seviye akademik çalışmalar için hem yayın sağlama, hem de yayın sürecinde destek vermek amacı ile kurulmuştur.

Bodrum Katta bulunan Serbest Çalışma Alanında uzun süreli okumalarda yurt dışında gördüğümüz yatay olarak çalışma imkanı veren rahat alanlar oluşturulmuştur.

Okuma salonlarında kitabın belli bir kısmına ihtiyaç duyulursa kitabı ödünç almak yerine o sayfalarını tarayıp ister kendi usb belleklerine kaydedebilecekleri isterse mail veya bulut hesaplarına gönderecekleri profesyonel bir tarama cihazı bulunmaktadır. Böylece sahip olunan kaynaklar daha verimli ve hızlı bir şekilde istenilen kişiye ulaştırılabilecektir.

Okuma salonları ve çalışma alanlarında kişilerin önlerinde masa içerisinde priz ünitesi bulunmakadır. Böylece zamanımızın en büyük sorunu olan mobil cihazlarımıza enerji sağlama ve kablo kirliliğinin ortadan kalmış olması sağlanmıştır.

Katlardaki grup çalışma odalarındaki masalarla entegre büyük ekranlarda, öğrenciler sunum yapma imkanı bulabileceklerdir. 

3. en üst katta ise restoran ve okuma salonu bulunmaktadır. 

Kütüphanemizde ayrıca sağlıkla ilgili acil bir durum oluştuğunda, ilk müdahale için ilk yardım odası bulunmaktadır.

Oturma Kapasitesi 618 kişidir.

Kütüphanemizde bulunan yayın koleksiyonu, Library of Congress Sınıflama Sitemine göre tasniflenmekte olup, kataloglama işlemleri Anglo Amerikan Kataloglama Kurallarına (AACR2) göre yapılmaktadır. Teknik hizmetler ve okuyucu hizmetleri, Yordam Kütüphane Otomasyon Sistemi üzerinden gerçekleştirilmektedir. Kütüphanemizde açık raf sistemi uygulanmaktadır.

Kütüphanemiz TUBİTAK EKUAL (Elektronik Kaynaklar Ulusal Akademik Lisansı), TÜBESS (Türkiye Belge Sağlama Sistemi) ve ANKOS (Anadolu Üniversite Kütüphaneleri Konsorsiyumu) üyesidir. Erasmus kapsamında; Çek Cumhuriyeti Charles Üniversitesi Kütüphanesi ile ikili anlaşması bulunmaktadır.