Kütüphane Hakkında


Artvin Çoruh Üniversitesi Merkez Kütüphanesi, 2009 yılı Eylül ayında yeni eğitim-öğretim döneminin başlaması ile birlikte, Seyitler Kampüsü Rektörlük binası içerisinde (okuma salonu, bireysel çalışma salonu ve gör-işit kaynaklar salonu ile birlikte 1200m2’ lik bir alanda) hizmete başlamıştır.

Üniversitemize bağlı yeni yerleşkelerin oluşması ile birlikte ; 2012 yılında "Artvin Çoruh Üniversitesi Hopa  Yerleşkesi" ve 2014 yılında "Artvin Çoruh Üniversitesi  Şehir Yerleşkesinde"  şube kütüphaneleri açılarak, kullanıcılarına hizmet vermeye başlamıştır.

Kütüphanemizde bulunan yayın koleksiyonu, Library of Congress Sınıflama Sitemine göre tasniflenmekte olup, kataloglama işlemleri Anglo Amerikan Kataloglama Kurallarına (AACR2) göre yapılmaktadır. Teknik hizmetler ve okuyucu hizmetleri, Yordam Kütüphane Otomasyon Sistemi üzerinden gerçekleştirilmektedir. Kütüphanemizde açık raf sistemi uygulanmaktadır.

Kütüphanemiz TUBİTAK EKUAL (Elektronik Kaynaklar Ulusal Akademik Lisansı), TÜBESS (Türkiye Belge Sağlama Sistemi) ve ANKOS (Anadolu Üniversite Kütüphaneleri Konsorsiyumu) üyesidir.