Springer Nature- Açık Erişim - “Oku ve Yayımla” (Read and Publish) Anlaşması

23 Ocak 2024, Salı 315

TÜBİTAK ULAKBİM tarafından yürütülen EKUAL (Elektronik Kaynaklar Ulusal Akademik Lisansı) Projesi kapsamında Springer Nature’a ait elektronik dergilerin erişim anlaşması 2024-2026 dönemini kapsayacak şekilde “Oku & Yayımla” (Read & Publish) modeline dönüştürülmüştür.

EKUAL hizmeti kapsamında olan kurumumuz, Dönüşüm Anlaşması'nın katılımcısıdır. Bu anlaşma kapsamında; EKUAL tarafından belirlenen kriterler doğrultusunda Springer Hibrit dergilerinde 2024-2026 dönemini kapsayacak şekilde açık erişim makale yayınlama olanağı sağlanacaktır.

Bu anlaşma ile kurumumuza bağlı sorumlu yazarlar makalelerini açık erişim yayımlama hakkına sahip olacaktır ve ücretleri TÜBİTAK tarafından karşılanacaktır. Anlaşma, 01 Ocak 2024 tarihi itibari ile aktif hale gelmiştir. Yazarların başvuruları bu tarih itibari ile değerlendirilecektir.

Söz konusu dergilerde makalesi kabul edilen sorumlu yazarın yayını, yazarın istemesi halinde, yayının geliş sırasına göre sıraya girecektir. Yıl içinde belirlenen ülke yayın kotası dahilinde TÜBİTAK tarafından belirlenen kriterlere uyan makaleler değerlendirmeler sonrasında  sistemde onaylanacaktır.

Açık erişim makalelerin Dünya çapında okunma ve atıf alma sayıları göz önünde bulundurulduğunda, araştırmacılarımız tarafından bu kapsamda yayımlanacak her bir makale kurumumuzun akademik performansını olumlu etkileyecektir. 

Yazarların Bilmesi Gerekenler:

  • Araştımacının, makalenin sorumlu yazarı olması gerekmektedir (corresponding author).
  • Anlaşma kapsamındaki makale türleri: Original Paper, Review Paper, Continuing Education.
  • Makale yayına kabul edildikten sonra, yazar tanımlama sürecinde araştımacıların kendisini sisteme tanıtması gerekmektedir. Bu süreçte, araştırmacınızın seçilen kuruma biricil dereceden bağlı olması gerekmektedir.

 FAYDALI BAĞLANTI ADRESLERİ

Springer Nature-Türkiye OA Agreement

TÜBİTAK EKUAL Veri Tabanları

Springer Nature AE Anlaşması

Yazar Rehberi

 

Detaylı Bilgi ve Önerileriniz için:

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı

Tel: 04662151021  Dahili Tel: 45 00 mail: [email protected][email protected]