eOsmanlıca Eğitim Platformu ve Kelimex Platformu aboneliği

13 Ocak 2020, Pazartesi 493

   

Kütüphanemiz, eOsmanlıca Eğitim ve Kelimex Platformlarına , 31 Aralık 2020 tarihine kadar abonelik  gerçekleştirmiştir.

 

Platform Hakkında: eOsmanlıca, dünya üzerinde dil eğitim hizmeti sağlayan uygulamalar incelenerek hazırlanan "şıklı ve gördüğünü yaz" tarzında testlerin olduğu oyun tadında Osmanlıca dil eğitim ve uygulamasıdır.

Bu uygulama ile;

  • Kişiye Özel Eğitim; eOsmanlıca için hazırlanmış olan derslerin her biri temel seviyeden başlayıp ileri seviyelere kadar gitmektedir. Kullanıcı, kendi seviyesini tespit ederek ileri seviyedeki derslerin kilitlerini açabilmektedir. Eğer kullanıcı, öğrendiği derse hakim değilse bir sonraki dersin kilidi asla açılmayacaktır. 
  • Özel İçerikli Kurslar; eOsmanlıca için özel olarak hazırlanan derslerle 1000 kadar kelime, 85 ders konusu ile 900’ün üzerinde cümle öğretilmektedir. Bunun yanı sıra, yazı çeşitlerinden matbu eserlerde kullanılan nesih hattı, arşiv belgelerinde kullanılan rika hattı için kurslar hazırlamaktadır. Kullanıcı kendine  uygun kursu seçerek eğitime  hızlı bir şekilde başlayabilmektedir.
  • Sertifika Sahibi Olun; Kullanıcı,  eOsmanlıca ile Osmanlı Türkçesine ve yazı çeşitlerine olan hakimiyetini derecelendirebilmekte, A1 seviyesinden başlayarak C2 seviyesine kadar hazırlanmış testlere doğru cevaplar vererek ücretsiz eOsmanlıca Dil Sertifikasına sahip olabilmekte ve  adına özel olarak düzenlenen sertifikanın çıktısını alabilmektedir.
  • Akademik Ek Kaynaklar; Akademik alanda çalışma yapan akademisyenler için İmla Kılavuzu ile Türkçeden Osmanlıca Online Çeviri programı geliştirilmiştir. Aynı zamanda "Çeviri" sekmesinde kullanıcılar, kategorilerine göre ekledikleri metinlerin çevirilerini yaparak kendi gelişimine katkı sağladığı gibi çevrilmesini istediğiniz metnin tercümesine de ücretsiz ulaşabilmektedir.

Platforma Giriş:  eOsmanlıca platformuna  https://www.eosmanlica.com/ adresinden  ulaşabilirsiniz. Kurumun internet ağına bağlı iken; platformda yer alan “Kayıt ol”  butonuna tıklayınız ve ardından “kurumsal” sekmesini seçiniz. Kullanıcı bilgilerinizi yazarak sahip olduğunuz herhangi bir e-posta adresi ile hesap oluşturunuz. Üyelik sonrası kurum içinden veya dışından platforma giriş yapabilirsiniz. Platform, mobil uyumlu web arayüzüne sahiptir ve herhangi bir uygulama olmadan mobil cihazlardan kullanılabilmektedir.

 

Platform Hakkında: Kelimex platformu, Türkçe veya Osmanlıca kelimelerin dil, tür, anlam ve etimolojik bilgisini sunan, aranan kelimeyi, benzerlerini ve türevlerini dijital kütüphanelerde bulan, aynı zamanda yıpranmadan, silinmeden dolayı okunamayan kelimeyi çözümleyen ve eski ölçü birimlerinin dönüştürülmesini sağlayan devasa sözlüktür. Kelimex platformu;

  • 450.000 kelime hücresinde Türkçe ve Osmanlıca kelimelerin anlamlarını ve imlalarını bulma,
  • Kamus-i Türki, Kamusu'l-Muhit, Vankulu Lügatı, İsimler Sözlüğü, Tamlama ve Deyimler gibi sözlüklerde tarama yapabilme,
  • Çözümleyici özelliği ile kelimelerin yıpranması, silinmesi veya okunamaması gibi durumlarda kelime çözümleyebilme   ,
  • Osmanlı zamanında kullanılan ağırlık, uzunluk, takvim vb. hesaplama ve ölçümlerinin yapılması,
  • Türkçeden Osmanlıcaya veya Osmanlıcadan Türkçeye metin çevirme  özelliklerine sahiptir.

 

Platforma Giriş: Platforma  http://kelimex.com.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz. Kurumun internet ağına bağlı iken; platformda yer alan "Giriş" butonuna tıklayınız ve ardından “kurumsal” sekmesini seçiniz. Kullanıcı bilgilerinizi yazarak sahip olduğunuz herhangi bir e posta adresi ile hesap oluşturunuz. Eposta hesabınıza gelen aktivasyon mailini onayladıktan sonra  kurum içinden veya dışından platforma giriş yapabilirsiniz. Platform, mobil uyumlu web arayüzüne sahiptir ve herhangi bir uygulama olmadan mobil cihazlardan kullanılabilmektedir.

 

Detaylı Bilgi ve Önerileriniz için:

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı

Tel: 04662151021  Dahili Tel: 45 00 mail: library@artvin.edu.tr / muhammetkizil@artvin.edu.tr